İmplant nedir?

İmplant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. İmplant tedavisinin diğer tedavilere avantajı komşu dişlere zarar verilmez. Yani komşu dişlerin kesilmesi gerekmez. İmplant diş kök görevi görür ve doğal diş gibi rahatlıkla yemek yiyebilir, konuşabilir ve gülebilirsiniz.

İmplant tedavisi kimlere uygulanabilir?

İmplant tedavisi 18 yaş üzeri, çene ve yüz gelişimini tamamlamış bireylere uygulanır. Tedaviden önce çene yapısının implanta uygun olup olmadığı çekilen röntgenlerle tespit edilir. Şeker hastalarında tedaviden önce hastalığın düzene girmiş olması gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda tedaviden önce ilaçlar kesilir. Kemik erimesi olanlar uygun tedavi aldıktan sonra implant tedavisi görebilirler.

İmplant İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İmplant operasyonlarının ardından koagülasyonu stimüle etmek ve kanamayı durdurmak için yumuşak

https://www.puttygen.net/

, steril bir tampon ile yavaş bir şekilde baskı uygulanması önerilir.

İlk 24 saat, yara bölgesinin iyileşme sürecinin başlaması için tükürmemeye ve ağzınızı çalkalamamaya dikkat etmelisiniz. Ameliyat sonrası ilk 1 gün kan görülmesi muhtemel bir sonuçtur endişelenmeyin.

Operasyon akşamı dişlerinizi fırçalamayınız ya da gargara kullanmayınız.

İmplant yapılan bölge tamamen iyileşene kadar sigara içilmemesi son derece önemlidir. İlk 48 saat alkol almayınız.

Antibiyotik ya da ağrı kesici reçete edildiyse, diş hekiminizin önerdiği şekilde kullanınız.

İlk 2 ile 3 gün morluklar ve şişlikler operasyon bölgesinde, yanakta veya göz altında rastlanabilir. Bu durum 10 güne kadar kendiliğinden geçer. Bu nedenle izlerin kaybolmasını hızlandırmak implant yapılan bölgeye tüm gün boyunca 10 dakika buz ile baskı uygulaması yapılmalı, 10 dakika beklenmeli, bir kaç saat boyunca devam edilmelidir.

Sert gıdalar tüketmeyin! Cerrahi operasyon ile açılan diş etleri, dikilerek kapatıldığı için; dikişlerin, iyileşme süreci boyunca kesinlikle darbe almaması gerekir. Dikişler alınıncaya dek sert gıdaların tüketilmemesi ve dikişli bölgeye baskı uygulanmaması konusunda dikkatli olunmalıdır.

Nasıl beslenmelisiniz?

İmplantlar takıldıktan sonra birkaç ay kadar beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Titanyum implantın çene kemiği ile kaynama süreci olan bu dönemde; aşırı sıcak ya da aşırı soğuk gıdaların tüketilmemesi gerekiyor. Aksi halde; implantın stabilitesine zarar verebilirsiniz.

Her bir implantı üzerine bir implant üstü protez uygulanır. Bu protez tek bir diş kuronu veya köprü protezi olabileceği gibi implant üstü sabit veya takıp çıkartılan bir protez olabilir. İmplant çevresinde biriken yemek artıkları aynı dişeti hastalığındaki gibi implantitis ismi verilen implant hastalğına sebep olabilir. Bundan dolayı implant ile dişetinin birleştiği bölümün, implant ile çevre dişlerin arasındaki boşlukların oldukça titizlikle temizlenmesi gerekir. Bu sebeple normal diş fırçasına ek olarak diş ipi ve arayüz fırçası kullanmak gerekir. Doktorunuz bu ürünleri nasıl kullanmanız gerektiği ile alakalı olarak size bilgi verecektir.