1-Günde 2 sefer MUTLAKA dişlerinizi fırçalayın.


 

Dişler, vücuttaki kemiklerle dış dünyayı birbirine bağlayan yegâne yapılardır. Bu sebeple temizliği ve bakımı büyük önem arz eder.
Özellikle gece yatmadan yapılan diş fırçalama en önemlisidir; çünkü vücudumuz uyurken dinlenme modundaki bir makine gibi çalışır. Dişlerimiz konuşurken, bir şeyler yiyip içerken birbirlerine temas ederek bir seviyeye kadar mekanik olarak temizlenirler. Diş aralarına kaçan gıda artıkları yeteri kadar sinir bozunca kürdan, diş ipi gibi araçlarla oradan uzaklaştırılır. Ancak uyurken bunların hiçbiri olmaz ve ağız ortamında yaşayan milyonlarca bakteri için muazzam bir ortam oluşur. Diş çürüklerinin, diş eti problemlerinin büyük çoğunluğu da işte bu saatlerde meydana gelir ve ilerleme gösterir. Bugünlerde bağışıklığa her alanda ihtiyacımız olduğunu unutmayın; ağız ve diş sağlığı da genel sağlığınızın önemli bir parçasıdır ve vücudumuzun en büyük sınır kapısıdır.

2- Diş ipi kullanmaya özen göstermelisiniz.

Karantina günlerinde diş ağrınızla ilgili olarak sizin en büyük kurtarıcınız olabilir. Diş fırçasının ulaşamadığı noktalardaki gıda artıkları o bölgeden uzaklaştırılmazsa diş etinizde enfeksiyona

, bu durum da oldukça ağrılı bir apse gelişimine sebep olabilir. Ayrıca çürük gelişimine, mevcut çürüklerin hızla ilerlemesine de sebep olan bu gıda sıkışmalarının önüne günde 3-4 dakikalık bir zaman ayırarak geçebilirsiniz. Biliyorum, diş ipi kullanımı herkesin kolaylıkla yapabildiği bir uygulama değil; ancak bu dönemde herkesin pratik yapabileceği fazlasıyla zamanı var diye düşünüyorum. Toplu market alışveriş listenize diş ipini de ekleyin, lütfen. Şiddetli ağrı yaşayabileceğiniz nice durumları özellikle bu dönemde diş ipiyle atlatabilirsiniz.

3- Karantina Günlerinin Üzerimizde Yarattığı Stres ve Baskının Ağız ve Diş Sağlığına Olası Etkileri

Karantina günlerinin üzerimizde yarattığı hastalık psikolojisi, temizlik obsesyonu, sosyal baskı, ekonomik belirsizlik ve benzeri durumlar stresmetrenin hızla yükselmesine sebep oluyor. Bu da stresin sebep olduğu diş problemlerinin başında gelen bruksizm vakalarında (diş sıkma/gıcırdatma problemi) patlama yaşanmasına sebep olabilir. Bruksizm hastaları kontrolsüz bir şekilde diş sıkarlar ve bu durum dişlerde, dolgularda, mevcut kaplamalarda kırılmaya sebep olur ve sonucunda ağrı neredeyse kaçınılmazdır. Ayrıca bruksizm hastalarında eklem problemleri boy göstermeye başlar ve hasta ağzını açarken ağrı duyar hale gelir. Bu durum beslenmeyi etkiler ve başlangıçta lokal olarak etkilenen bağışıklığımız genel olarak etkilenmeye başlar. Peki bu durumla ilgili evde ne yapabiliriz? Uzmanların da dediği gibi sağlıklı uyku çok önemli. Stresi azaltmak için günlük egzersizler yapabilirsiniz. Birçok spor eğitmeni bugünlerde sosyal medyadan evde yapılabilecek egzersiz önerileri sunmakta; bunlardan faydalanabilirsiniz.

4- Diş Hekiminize Danışın, Durumunuzun Aciliyeti Hakkında Bilgi Alın

Her türlü ağız travmasında bizi hemen (0324) 357 00 97 nolu numaradan arayabilir, tedavi gerekip gerekmediğini belirlemek için diş hekimlerimize danışabilirsiz. Ön muayene ve danışma ücretsizdir.