Tek Diş Eksikliği Tedavisi

En büyük ağız ve diş sağlığı sorunlarından biri diş eksikliğidir. Dişlerini değişik sebeplerle kaybeden hastalarda; konuşma, çiğneme ve estetik problemler ortaya çıkarmaktadır. Bu problemi gidermek amacıyla eksik diş yerine implant veya diş köprüsü uygulamaları yapılır.

En Çok Karşılaşılan Diş Çekim Nedenleri

Dişin protez veya dolgu yapılamayacak kadar madde kaybetmiş olması

https://www.puttygen.net/

,

Dişte akut enfeksiyon olması ve kanal tedavisini yapmanın mümkün olmaması,

Diş eti hastalığı bulunması ve dişin çene kemiği desteğini büyük ölçüde kaybetmiş olması,

Kök ucunda enfeksiyon gelişen dişlerde uygulanan rezeksiyon ameliyatından olumlu yanıt alınamaması,

Travma veya çocuk nedeniyle ağız içerisinde dişlerin yalnızca kök olarak kalmış olması,

Dişlerin ortodonti tedavisi için çekilmesinin gerekmesi,

Dişlerin fazla olması,

Üst çenedeki dişlerin sinüs iltihabına neden olan sinüs boşlukları ile bağlantılı olması,

Enfeksiyona(dişten lenf veya kan yoluyla başka doku ve organlarda enfeksiyona) neden olması en fazla karşılaşılan diş çekim nedenlerindendir.

DİŞ EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇAR?

Bir diş kaybettiğinizde yanında bulunan diğer dişler bir süre sonra hareket etmeye başlar ve eksik dişe doğru kaymalar oluşur. Bu durum ağızın arka ve yan bölgelerinde yer alan dişlerde daha fazla oluşmaktadır. Bunun yanında sıra üst ve alt dişler çiğneme esnasında birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Dişlerden biri eksildiğinde karşıt çenede aynı bölgede bulunan diş, eksik dişin yerine doğru uzamaya başlar. Bu durumlar oldukça önemli problemler ortaya çıkarmaktadır. Dişler kaymaya ve hareket etmeye başladığı zaman aşağı ve yukarı olan eğimlerinde sapmalar oluşmaya başlar. Böylece üst ve alt dişlerin birbirleriyle olan açıları ve konumları değişmeye başlayacaktır. Bazen bu durum çene eklemi ağrı ve problemlerine sebebiyet de verebilmektedir. Kaymalara bağlı olarak oluşacak diğer bir durum da, çene kemiğine olan açısı doksan derece olması gereken dişlerin konumlarında saplamalardır. Çiğneme esnasında da dişler çene kemiğine daha çok basınç uygulayacaktır. Bu da sağlıklı dişlerin kaybına ve çene kemiğinin o bölgelerinde kemik erimesine sebep olabilmektedir.

Kaymalar neticesinde oluşan boşluklar temizlenmesi zor bölgeler yaratacaktır. Bu durum tartarların ve diş plağı oluşumu için uygun bir ortam yaratabilir. Beklenmeyen yerlerde çürük oluşturması ve diş eti hastalıklarına zemin hazırlamasına neden olur. Sonuç olarak kaybedilen bir diş nedeniyle diğer dişler ve ağız sağlığı olumsuz etkilenmekte, bir süre sonra da yapay bir dişin yerleştirilmesini güçleşmektedir. Birçok diş eksiliği durumunda uzun süren ortodontik ve implant tedavileri yoluna gidilmektedir. Bu sebeplerle eksik dişlerin yerine köprü ve ya implant yapılmalıdır.

Diş çekiminden sonra mümkün olan en kısa sürede implant veya köprü tedavisi uygulamaları yapılmalıdır. Çekilen dişin olduğu bölümde yeterli kemik varsa son yıllarda implant daha fazla tercih edilen bir yöntemdir. Çekim boşluğunun kapatılması, diğer dişler üzerinde işlem yapmadan sadece çekim bölgesine vida yerleştirilerek implant uygulamasıyla mümkün olmaktadır.

Diş eksikliği olan bölgede kemik yeterli olmadığında, yani implant vidasını yerleştirecek düzeyde kemik bulunmadığında, kuron köprü tedavisi uygulanır. 

Diş Eksikliği Öncesi Tedaviler

Günümüzde dişlerin çok fazla madde kaybetmesine rağmen ağızda kalmasına yardımcı tedaviler; kanal tedavisi ve diş kaplamaları gibi uygulamalardır. Tüm uğraşlara rağmen çekim gerektiren dişler için de eksik diş boşluğuna yapılan tedaviler düşünülmeli, en uygun planla dişsizlik sorununa çözüm oluşturulmalıdır. 

Tek Diş Eksikliğinde Tedavi Yöntemleri

Bir dişin çekilmesi ağızda diğer dişlerin sağlam olması yalnızca tek dişin çekilmesindeki en iyi uygulamalardan bir tanesi implant yapımıdır. Böylece eksik dişin iki yanında bulunan dişlerde herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmaz.

İmplant, çekilen diş boşluğunda bulunan kemik içerisine yapılır. Özellikle tek diş eksikliğinde çekim bölgesine implant uygulaması yapılır ise kemik kaybı gelişmeyeceği için hasta sağlıklı, estetik ve uzun ömürlü bir dişe sahip olur.

Çekim sonrası çok fazla beklenmesi, tek diş eksikliğinde dişlerin çekim boşluğuna devrilmesi gerçekleşeceğinden implant uygulamak mümkün olmayabilir. Gecikilen durumlarda çekilen diş boşluğu neredeyse yarı yarıya kapanabilir. Diğer yönden karşı çenedeki dişin temas sağlayamaması nedeniyle dişin uzadığı durumlarda devrilmiş dişlere ve karşı çenedeki dişe ortodonti tedavisi sonrası o bölgedeki eksik diş tedavisinde köprü veya implant uygulanması mümkün olabilir.

Mersin Beyaz İnci Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği