Ön dişlerde görülen problemler estetik olarak kişiyi olumsuz etkiler. Özellikle üst çene ön bölge dişlerin iyi durumda olması bir insan için hem gülümseme hem konuşma hem de ısırma ve koparma akımından son derece önemlidir.

-Ön dişlerde renklenme
-Ön dişlerde çürük
-Ön dişlerde kırık
-Ön dişlerde çatlak
-Ön dişlerin aralıklı olması
-Ön dişlerin eğri olması
-Ön dişlerin eksik olması
Gibi sorunlar estetik diş hekimliğinin baş etmeye çalıştığı problemlerdir.

diş röntgeni

Dişlerin genel görünümündeki sorunlar, kişilerin sosyal hayatlarına etki eden en önemli faktördür. Göze hoş gözüken, gülümsenildiğinde ahenk içerisinde sıralı olan dişler, kişilerin yaşamlarına pozitif etki katar ve bu görünüm kişisel bakımın en etkili belirtilerindendir. Hoş bir gülümseme, kişinin iletişimini ve özgüvenini ciddi bir şekilde artırarak iş ve özel hayatında sahip olduğu başarı ve mutluluğun yükselmesini sağlar.

Dişlerin dizilişindeki mevcut çapraşıklar, diş aralığında bulunan geniş boşluklar veya rengi koyulaşmış dişler gülümsemenizi olumsuz yönde etkiler. Bunların yanı sıra; daha önce yapılmış uyum ve rengi kötü olmuş kaplamalar, koyulaşmış dolgular ve diş eti sorunları da hem ağız ve diş sağlığınızı hem de estetik açıdan görünümünüzü olumsuz yönde etkiler.

Tüm bu sebeplerden dolayı diş estetiği uygulamaları, kişinin genel ve ruh sağlığına olumlu yönde katkı bulunmak için oldukça önemlidir. Dişlerinin görüntüsünden rahatsız olan her kişi yaptıracağı bir uzman muayenesinden sonra, kendisine en uygun planlanacak tedavi yöntemi ile istediği görünüme kavuşabilir.

Bu yazıda sırası ile dişlerde ortaya çıkabilecek sorunlar ve bunların çözümleri konusunda hangi tür yaklaşımlar sergilendiğini paylaşmak istiyorum. Tabii ki klinikte her hasta için farklı tedavi önerileri olacaktır. Sizinde ön dişlerinizde veya herhangi bir dişinizde problem var ise yapmanız gereken kliniğimizi arayıp randevu almak ve sizin için belirleyeceğimiz tedavi sürecinden sonra yeniden güzel bir diş yapısına sahip olmaktır.

ÖN DİŞLERİN EĞRİ OLMASI:
Eğri dişlerin düzeltilmesinde öncelikli olarak tercih edilen yöntem diş telidir. Bazı durumlarda diş teli damak tarafından da takılır.

ÖN DİŞLERİN ARALIKLI OLMASI:
Dişlerdeki yerleşim bozuklukları, hem işlevsel açıdan hem de görsel açıdan zarara yol açmaktadır. Üst dişlerin birbirinden ayrık olmasının birkaç nedeni vardır. Sonradan ayrılma durumu da birkaç faktöre bağlı olarak yaşanmaktadır. Başlıca nedenler kemik erimesi, alt dişlerin birbirine çarpması ve dilin dişlere yapmış olduğu aşırı baskı sonucunda meydana gelebilir.
Bu boşlukları kapatmak için, ortodonti tel tedavisi, yaprak porselenler ya da kompozit dolgular yapılabilir. Genel olarak medikal gereklilikten ziyade, estetik beklentilerin karşılanması için tedavi yapılmaktadır.

ÖN DİŞLERDE RENKLENME:
Dişleriniz üstündeki lekelerden dolayı veya diş maddesindeki değişiklikten dolayı solabilir. Diş hekimleri renkleşmeyi genelde 3 ana gruba ayırırlar:
Dışsal renkleşme — Bu durumda dişin dış mine bölgesi kahve, şarap, kola ve diğer yiyecek içeceklerden dolayı lekelenir. Sigara içmek de dış lekelere yolaçar.
İçsel renkleşme — Bu durumda dişin iç dentin tabakası kararır veya sarı renk verir. Sebepleri arasında çocukluk yaşlarında aşırı fluorid kullanımı (fluorozis), hamilelik döneminde tetrasiklinli antibiyotik kullanımı vardır.
Yaşla alakalı renkleşme — Bu iç ve dış faktörlerin birleşimidir. Yiyecek ve sigaradan kaynaklanan lekeler haricinde dentin de zamanla sararır. Dişi kaplayan mine tabakası zamanla incelir ve dentin gözükmeye başlar. Kırılma ve diğer hasarlar da renkleşme sağlayabilir.
Nadiren dentinogenesis imperfecta denilen hastalıkla doğan çocuklarda gri veya mor renk değişimleri gözlenir.

ÖN DİŞLERDE ÇÜRÜK
En büyük sorunlardan birisi olan diş çürüğü dişlerde kanal tedavisi gerektirebilirler. Ön dişlerin arka azı dişlerine göre daha az hacimli olması çürük oluştuğunda kanal tedavisi ihtiyacını ortaya çıkarır. Mümkün olduğunca dişi ağızda canlı tutmaya çalışmak gerekir. Ancak zorunlu durumlarda yapılan kanal tedavisi sonrasında dişlerde renk değişikliği ve dişin sıvı kaybettiği görülür. Diş kırılganlaşır ve rengi koyu kahverengi mor bir renk alabilir. U surumda dişi kaplamak hem uzun süre kullanılabilmesi hem de estetik görünmesi için tercih edilen bir yöntemdir. Kanal tedavisine gerek kalmayan küçük diş çürüklerinde lamina uygulaması yapılabilir

ÖN DİŞLERDE ÇATLAK
Sık görülen bir sorun olan diş çatlağı aşırı yük altında kalan diş minesinde belirgin olarak görülebilir. Işık kaynağı ile daha ince çatlakları görmek mümkündür. Genellikle sorun yaşanmayan diş çatlaklarında bazen soğuk sıcak hassasiyeti ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda çatlak diş üzerinde faza kuvvet uygulamamak gerekir. Diş hassasiyeti giderek artıyor ise ve yemek yerken de ağrı duyuyorsanız durum ciddi demektir. Diş hekimine gitmelisiniz. Diş Hekimi dişe canlılık (vitalite) kontrolü yapar ve dişin canlılığını kontrol eder. Dişiniz canı gergilide veya aşırı hassas ise kanal tedavisi gerekebilir.

ÖN DİŞLERDE KIRIK
Dişin travma ile kırılması bazen diş kayıplarına neden olsa da diş kökü ağızda sağlam se dişin görünen kısmında kırık varsa diş hekimliği sayesinde dişi kullanmak mümkün olacaktır. Dişin canlı olup olmadığı kontrol edilir. Bazen travma almış dişler nekroz olabilir. Bu durumda dişe kanal tedavisi yapmak gerekir. Travmalı bir diş için mutlaka röntgen çekilmesi gerekir. Dişin çevre dokuları ve yanındaki dişler değerlendirilir.
Dişte sadece küçük bir kırık varsa bonding uygulaması ile kırık diş tamiri yapılması mink ündür. Bu uygulama tek seansta tamamlanır. Diş kırığı büyük olduğunda genellikle kanal tedavisi de gerekir. Zirkonyum gibi içerinde metal bulunmayan tam seramik empress diş kaplamalar kullanılarak estetik diş kaplaması yapılabilir.

ÖN DİŞLERİN EKSİK OLMASI
Bazen bir ya da daha fazla dişin ağızda olmadığını görürüz. Bu durumda yine panoramik diş röntgeni faydalı olacaktır. Özellikle köpek dişi olarak adlandırılan 3. Keser diş gömük olabilir. Bazen hiç diş olmadığı vakaları görmekteyiz. Bazen de çürük veya çarpma gibi nedenler ile dişleri kaybedebiliriz.
Eksik dişlerin varlığında diş köprüsü zaruri yet taşımaktaydı. Ancak artık implant diş yöntemleri ile tek dişden tam dişsizliğe kadar her türlü durumda implant diş ve üzerine zirkonyum porselen diş kaplamalar yapılmaktadır.

Tüm diş problemleriniz için Mersin’in Mezitli İlçesinde

https://www.puttygen.net/

, GMK Bulvarı üzerinde bulunan kliniğimizden randevu alabilir ücretsiz olarak diş kontrolünüzü gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra size en uygun olarak belirleyeceğimiz tedavi yöntemi ile tedavinize başlayabiliriz.