ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Günümüzde genç ve estetik bir görünüme sahip olmaya karşı büyük bir ilgi var. Bu ilginin başlarında  ağız, dişler ve gülüş güzelliği geliyor. Gülümsemenin, dişlerin ve ağzın güzelleştirilmesi kişiyi daha bakımlı daha genç bir görünüme kavuşturuyor. Dişler estetik olarak toplumdaki özgüvenimizi de büyük oranda etkiliyor. Sahip olduğumuz gülüş insanlarla olan iletişimimizde önemli bir faktör olabiliyor. Dişlerdeki şekil ve renk bozukluğu başta olmak üzere gülümserken diş etinin görünmesi gibi durumlar kişide psikolojik problemlere dahi neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu gülüşüne güvenen bir kişinin iş ve sosyal alanda daha başarılı ve mutlu olduğu ortaya koyulmuştur. Güzel bir diş yapısı ve estetik gülüş özgüveni artıran faktörlerdendir. Son yıllarda diş hekimliğinde kullanılan teknoloji ve malzemelerin oldukça gelişmesiyle, estetik diş hekimliğinde kullanılan yöntemler de arttı. Gülüş güzelleştirmek veya dişlerdeki bozuklukları düzeltmek için estetik diş hekimliği yöntemlerinden faydalananların sayısı da oldukça fazlalaştı. Estetik diş hekimliği konusunda tecrübeli diş hekimi arayışları da bu doğrultuda artmıştır. 

estetik diş

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ NEDİR?

Estetik diş hekimliği; diş hekimi tarafından, ağız ve dişlerin yeniden düzenlenerek estetik bir görünüme kavuşturulmasıdır. Hedef aldığı ana hedef güzel ve sağlıklı bir gülüş tasarımıdır. Gülüş tasarımı, kişinin kendine özel gülüşünü doğallığı bozmadan yenilemektir. Yani kişinin kendisine yakışan estetik  gülüş ifadesini oluşturmaktır

 

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMALARI

GÜLÜŞ TASARIMI:

Doğal ve estetik bir gülüşün planlandığı uygulamalardır. Diş hekimi, hastanın kişisel istekleri doğrultusunda bir planlama yapmaktadır. Çoğunlukla beyazlatma, porselen laminalar, implant, zirkonyum veya diş eti şekillendirme gibi işlemler uygulanmaktadır. Bu işlemlerin bir tanesi veya hepsi birden bir arada uygulanabilmektedir. Estetik gülüş tasarımında hastanın yaşı dudakları, teninin ve dişlerinin rengi, yüzünün şekli gibi unsurlar göz önünde bulundurulur. Böylece diş hekimi kişiye özel bir gülüş sağlar.

DİŞ ETİ ŞEKİLLENDİRME:

Kimi kişiler güldükleri zaman dişlerinin kısalığı ve diş etinin fazla görünmesinden şikayetçi olabilmektedir. Bu vakalar “Gummy smile” olarak adlandırılır. Bu durumun tedavisinde kullanılan yöntem diş eti şekillendirme operasyonudur. Yapılan işlemin ardından diş hekimi, diş etlerini iyileşmeye bırakmaktadır. Kısa bir zaman sonunda estetik bir diş eti kalıcı olarak elde edilmektedir. Bu işlemin uygulanmasına diş hekimi tarafından karar verilir. 

DİŞ BEYAZLATMA (BLENCHING):

Diş beyazlatma, kozmetik ve estetik diş hekimliğinde en çok kullanılan yöntemdir. Güvenilir ve yan etkisi olmayan bir uygulamadır. Beyazlatma yöntemine diş hekimi hastayla karar verir. Kısa sürede güzel sonuçların alındığı beyazlatma ile hasta memnuniyeti oldukça fazladır. Ülkemizde oldukça yaygın kullanılan bu yöntem Mersin şehrinde de oldukça popüler bir uygulamadır. 

BEYAZ DOLGU (KOMPOZİT)

Kişinin ağzındaki çürüklerin bulunduğu durumlarda yapılmaktadır. günümüzdeki teknoloji sayesinde dolgu işlemlerinde daha estetik görünen beyaz dolgu kullanılmaktadır. En az metal dolgu kadar sağlam ve güçlüdür. Kompozit dolgu diş renginde olduğundan fark edilmez ve dişle uyumu çok fazladır. Dişlerde çürük olmasa bile

https://www.puttygen.net/

, diş hekimi ön dişlerdeki küçük bozuklukları düzeltmek için kompozit dolgu kullanabilmektedir. 

PORSELEN LAMİNE

Lamine kaplama dişlerde estetik amacıyla kullanılan porselen yaprakçıklardır. Hastanın isteği doğrultusunda diş hekimi tarafından istenilen boy ve renk de hazırlanabilmektedir. Dişlerin tamamen kaplama yapılmasına gerek duyulmadan sadece ön yüzeyine yapıştırılır. Porselen lamine yapılacak dişin yüzeyi bazı durumlarda ince bir şekilde aşındırılır. Kullanılan bu yöntem ile dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları, porselen lamine ile kapatılır. Dişlerinin şeklinden hoşnut olmayan her hasta için uygulanabilmektedir. Bu yöntemin tek dezavantajı, her hastanın ağız kapanış şekline uymayabilmesidir. Bazı durumlarda hastanın diş gıcırdatma davranışı varsa yapılan laminelerde kırılma yaşanabilmektedir. Bunu önlemek adına diş hekimi hastaya uyumadan kullanacağı gece plağı vererek kırılmanın önüne geçmektedir.

EMPRESS DİŞ KAPLAMA

Çok hassas cihazlar kullanılarak el değmeden bilgisayar ortamında hazırlanmaktadır. Bu uygulama tamamen kişiye özel olmaktadır. Metal destekli porselen ve zirkonyum yerine sıkıştırılmış porselen kullanılan uygulamalardır. Güçlendirilmiş cam kullanılarak yapılan empress diş kaplamanın ışık geçirgenliği çok iyidir. Bu sebeple estetik bir görüntü oluşturmaktadır. Metal destekli yapılan kaplamalarda diş etinde oluşan karartı oluşmamaktadır.  Alerji riski taşımaz ve diş etine uyumludur

DİŞ İMPLANTLARI:

Kaybedilen diş veya dişlerin yerine diş kökü görevi görmesi için titanyum maddesinden yapılan metal parçalardır. Diş hekimi tarafından basit bir cerrahi müdahale ile diş etinin alt kısmına yerleştirilir. Bu diş kökünün üzerine porselen kaplama yapılarak, olmayan dişin yerine uzun ömürlü sağlam bir diş sağlanır. Eksilen dişin tamamlanmasıyla güzel bir gülümseme ve genç bir görünüm elde edilebilmektedir. Hastaların bu tedaviye uygun olması durumunda diş hekimi tavsiyesiyle uygulanmaktadır. 

Estetik diş hekimliğinin tüm uygulamalarında diş hekimi seçiminize dikkat etmeniz büyük önem taşımaktadır. Mersin estetik diş hekimliği uygulamalarında, konuda uzman diş hekimleriyle tercih edilen bir şehirdir. 

 

*Not: Buradaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Mersin Beyaz İnci Ağız ve Diş Polikliniği