ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA

Zirkonyum dişler gelişen teknolojiyle beraber diş hekimliğine girmiş, görece yeni bir kavramdır. Uzun süredir teknolojik anlamda kullanımda olmasına rağmen diş hekimliğine yeni girmiş bir maddedir. Zirkonyum kaplamaların diş ve diş eti dokularına zarar vermemesi, sağlam olması gibi avantajları da vardır ancak en önemli özelliği estetik olmasıdır.

zirnkonyum

 Zirkonyum Kaplamanın Özellikleri

Zirkonyum kaplamanın en önemli özelliklerinden biri ışık geçirgenliği ile ilgilidir.

Zirkonyum kaplamaların sağlam olması, diş ve diş eti dokularına zarar vermemesi gibi avantajları da vardır ancak en önemli özelliği estetik olmasıdır.

 

 Zirkonyum Kaplama Hangi Sebeplerden Dolayı Kullanılır?

Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında, ortodontik tedavinin tercih edilmediği diastema gibi ayrık veya az çapraşık, dönük dişlerde estetiği düzenlemek amacıyla kullanılır.

 

Zirkonyum Kaplama Ne Kadar Süreyle Kullanılabilir?

Net bir zaman verilmez ama düzenli kontrollere gidilirse uzun yıllar kullanılır ve çıkarılmak istenirse kesilerek çıkarılır bu sayede hiçbir doku zarar görmez.

 

Zirkonyum Kaplama Ne Kadar Süreyle Tedavi Sonuçlanır?

Diş etlerinde sıkıntı olmayan hastalarda 1 haftada sonuçlanır ama hasta veya hekimin memnuniyetine göre birkaç prova daha uzayabilir.

 

Zirkonyum Kaplama Uygulamasında Herhangi Bir Yaşı Var mıdır?

Zirkonyum kaplama da dişler gelişme sürecini bitirdiyse sorunsuz uygulanabilir ama bitirmediyse sık sık yenilenmesi gerekir ve bu yüzden pek tavsiye edilmez.

 

Zirkonyum Kaplama Ağızda Kokuya Veya Tat Değişikliğine Sebep olur mu?

Metal içermediği için kokuya veya tat değişikliğine sebep olmaz.

 

Zirkonyum Kaplama Da Bakım Nasıl Yapılabilir?

Her gün düzenli olarak diş fırçalamak ve 6 ayda bir hekim kontrolüne gidilmesi oluşabilecek problemlerin önüne geçilir.

 

Zirkonyum Kaplama İşlem Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Lokal Anestezi altında olduğu için işlem sırasında ağrı olmaz sonrasında sıcak ve soğukta sızlamanın önüne geçilir ama bazı hastalarda çok az sızlama olabiliyor genel olarak sıkıntı olmadan süreç tamamlanır.

 

Zirkonyum Kaplama Diş Hastalığı Olanlarda Uygulanabilir Mi?

İlk olarak diş eti hastalığı tedavi edilir. Diş eti hastalığı tedavi edildikten sonra zirkonyum dişler sorunsuz uygulanabilir.

https://www.puttygen.net/