Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları

Zirkonyum diş kaplama son zamanlarda estetik diş hekimliği yöntemlerinde kullanılan,  zirkonyum maddesi üzerine yapılan bir kaplama çeşididir. Geliştirilmiş şekilde tıp alanına giren zirkonyum diş; daha estetik, sıcağa karşı dayanıklı, alerji riskinden uzak ve sağlam bir diş tedavisi yöntemidir. Zirkonyum diş kaplama, estetik sebebiyle tercih edilse de diş sağlığını olumlu şekilde etkiler. Diş etleri ile uyumlu olması ve diş etlerine zarar vermemesi ağız sağlığı adına herhangi bir olumsuzluk yaratmaz. Metal destekli kaplamalara oranla çok daha fazla avantajı vardır. 

Zirkonyum Diş Kaplamanın Diğer Kaplama Yöntemlerine Göre Avantajları Nedir?

  • Metal destekli kaplamalar çok başarılı yapılmış olsa bile zamanla oksitlenme ve metal yorgunluğu gibi durumlara yol açabilmektedir. Bu da ağız hijyeninin bozulmasına sebep olarak, köprü ve kaplamalarda deformasyon yaratabilmektedir. Zirkonyum diş kaplamaların böyle bir olumsuzluk yaratma ihtimali yoktur. Ağız ve diş sağlığını korumaktadır.
  • Metal destekli porselen kaplamalar başarılı çalışılmış olsa bile estetik görüntü önemsenmediği için mat ve yapay durur. Zirkonyumlar estetik bir görüntüye sahiptir ve ışık geçirgenliğine sahip olduğu için parlak ve doğal durur. Bu da estetik olarak daha çok tercih edilmesine sebep olmaktadır.
  • Zirkonyum diş kaplamada dişin doğal yapısı daha fazla korunur. Metal destekli kaplamalarda dişler daha fazla aşındırılmaktadır. Zirkonyum diş kaplamada dişte aşındırılma daha az olmaktadır.
  • Bazı hastaların metal alerjisi olabilmektedir. Alt yapısında metal kullanılan kaplamalar ile hastada alerji oluşabilmektedir. Zirkonyumun alerji riski yoktur. Alerji riski taşıyan hastalar güvenle zirkonyum diş kaplama kullanabilmektedir.
  • Metal destekliyle karşılaştırıldığında zirkonyum diş kaplamanın yapıştırılma şekli de farklıdır. Metal destekli kaplamalar mekanik biçimde dişe yapıştırılır. Zirkonyum alt yapılı kaplamalar da bu durum hem mekanik hem kimyasal şekilde gerçekleşir. Zirkonyum diş kaplamanın dişe tutunumu metal destekliye oranla çok daha güçlüdür.
  • Metal destekli kaplamaların ışık geçirgenliğinin az olması sebebiyle diş etlerinde zamanla koyu bir renk oluşturur. Zirkonyum diş ışık geçirgenliğine ve beyaz renge sahip olduğundan  böyle bir duruma sebep olmaz. Hatta daha önce metal destekli kaplama kullanmış ve dişetinde morarma oluşmuş hastaya zirkonyum yapıldığında morluklar tamamen giderilir.
  • Metal destekli kaplamalar diş ile buluştuğu yerde estetik olmayan bir görüntü oluştururlar. Zirkonyum diş kaplama yapılan kişide diş eti çekilse dahi kötü bir görüntü oluşmaz. Estetik görüntüsünü muhafaza eder.
  • Zirkonyum diş kaplama

   https://www.puttygen.net/

   , empress ve lamine porselenlerle kıyaslandığında çok daha sağlamdır. Böylece zirkonyum kaplama ve köprü, diş kaybı olan kısımlarda uygulanabilir. Diğer estetik kaplama yöntemlerinin direnç azlığı köprüye izin vermez. Bu da zirkonyum diş kaplamanın estetik açıdan diğerlerinden daha fazla kullanılmasını sağlamaktadır.

  • Empress seramik ve lamine kaplamalar azı dişlere uygulanamamaktadır. Bu kaplama çeşitlerinin çiğnemeye karşı pek fazla dayanıklı olmaması, dişin çatlaması veya kırılmasına neden olabilmektedir. Zirkonyum diş, öğütücü ve azı dişlere dahi yapılabilir. Güvenli ve sağlamdır. 

 

 • Metal alt yapılı kaplamalarda sigara, kahve gibi dişlerde leke oluşturan içeceklerden dolayı sararma oluşmaktadır. Zirkonyum kaplama bu tür dış etkenlerden pek etkilenmediği için zirkonyumda renk değişikliği oluşmaz. Rutin bakımları yapıldığında zirkonyum diş rengini koruyarak yıllarca kullanılabilmektedir.
 • Metal destekli kaplamaya sahip hastaların yaşadığı en büyük sıkıntı sıcağa karşı dişlerde oluşan hassasiyet sorunudur. Zirkonyum alt yapılı kaplamalarda böyle bir sorun yoktur. Zirkonyum diş yaptıran hastalar sıcak ve soğuk hassasiyeti yaşamaz. Bu durum, zirkonyum kaplamanın metal destekli kaplamaya göre sağladığı en büyük avantajlardan biridir.

 

Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Sağlam?

Zirkonyum diş yapılırken kişinin alt ve üst çenesinin birbirine olan açısı ve çiğneme hareketleri saptanmaktadır. Alt ve üst dişlerin birbiriyle çarpışmaması için hassas olarak ayarlamalar yapılmaktadır. Geçici şekilde dişler hasta kendini rahat hissedene ve çarpışma olmadığından emin olana kadar uygulanır. Bunlardan emin olunduktan sonra kalıcı olarak zirkonyum dişler yapıştırılır.Böyle bi durumda zirkonyum dişlerde kırılma beklenmez. Fakat kişinin yaşayacağı şiddetli bir kaza zirkonyum dişin kırılmasına yol açabilmektedir. Zirkonyum dişlerin çıkması da pek gözlemlenen bir durum değildir. Kimyasal bir yapıştırıcı ile yapıştırılan zirkonyumlar ideal şekilde dişe tutturulur. Tüm bunlar zirkonyum dişlerin dirençli, sağlam ve tutuculuğunun yüksek olduğunu göstermektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama  Fiyatları Nedir ?

Her hekimin veya diş polikliniğinin zirkonyum diş fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bilgisayar teknolojisiyle kusursuzca üretilen zirkonyumlar ömür boyu kullanılabilmektedir. Bu da zirkonyum için ödenen ücretin yatırım olarak görülmesini sağlamaktadır. Mersin diş hekimleri  de bu yöntemi uygularken fiyat farklılıkları ortaya çıkmaktadır.

 

*Not: Buradaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Mersin Beyaz İnci Ağız ve Diş Polikliniği